Loading Events

« All Events

  • This event has passed.

Festival du Film Francophone 2019

20/02/2019 @ 12:00 pm - 20/02/2019 @ 11:00 pm

La XIXème édition du FESTIVAL DU FILM FRANCOPHONE au Kosovo se tiendra du 13 au 18 novembre 2019 sous le signe de la comédie.
Au programme : du rire de Belgique, de Suisse, du Luxembourg, du Kosovo et de France s’invitera dans les cinémas de Pristina, Prizren, Mitrovica, Peja, Gjakovë et Vushtria sous forme de courts et de longs métrages qui feront le bonheur des petits et des grands. Amateur des salles obscures, francophile ou encore simple curieux, ne manquez pas ce rendez-vous incontournable du 7ème art !
Le festival du Film Francophone est organisé par l’Ambassade de France, en coopération avec les ambassades et représentations diplomatiques de la Suisse, de la Belgique, du Luxembourg ainsi qu’avec l’Alliance française de Pristina et l’Institut français. Il est également soutenu par les ministères des Affaires étrangères et de la Culture du Kosovo.

SOUS-TITRES EN ALBANAIS ET/OU EN SERBE

Edicioni i 19-të i FESTIVALIT TE FILMIT FRANKOFON në Kosovë do të mbahet nga data 13 deri më 18 nëntor, me komedinë si temë kryesore.
Në program i pasur me komedi nga Belgjika, Zvicra dhe Franca do të jenë në kinematë e Prishtinës, Prizrenit, Mitrovicës, Pejës dhe Gjakovës,dhe Vushtrisë, filma të metrazhit të gjatë dhe të shkurtër, për kënaqësinë e publikut të gjitha moshave. Dashamirë të filmit, frankofilë apo thjeshtë kurreshtarë mos e humbisni këtë ngjarje të pashmnagshme të artit të shtatë!
Festivali i Filmit Frankofon organizohet nga Ambasada Franceze, në bashkëpunim me ambasadat dhe përfaqësitë diplomatike të Zvicrës, Belgjikës, Luksemburgut, dhe me Aleancën Franceze të Prishtinës.
Festivali gjithashtu mbështetet nga Ministria e Punëve të Jashtme dhe Ministria e Kulturës, në partneritet me Shtëpinë e Evropës (Europe House), Kino Armata, Kino Jusuf Gervalla, 7 Arte, Doku Kino, Anibar, dhe Parku kulturor Ali Podrimja.

TITRAT NE SHQIP DHE NË SERBISHT

Details

Start:
20/02/2019 @ 12:00 pm
End:
20/02/2019 @ 11:00 pm
Event Category:

Venue

Kino ARMATA
Brigada e Kosovës,
Pristina, Kosovo 10000
+ Google Map

Leave a Reply

Weather

Jan 20, 2020 - Mon
Prishtina
-1°C
broken clouds
broken clouds
2 m/s, N
68%
780.07 mmHg

Upcoming Events

  1. UNUM Festival Albania

    Thursday 28 May - Monday 1 June
  2. Anibar Animation Festival

    Monday 13 July - Sunday 19 July